Blog

Niedziela Palmowa Łyse 2022.

Podczas uroczystości Niedzieli Palmowej w Łysych ocenione zostały palmy w ramach konkursu na najpiękniejszą Palmę Kurpiowską.

Pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego przeszedł barwny korowód palm wielkanocnych spod starego kościoła do nowego na mszę świętą. Po uroczystościach liturgicznych rozstrzygnięto konkurs oraz odbyły się prezentacje artystyczne. Świętowaniu Niedzieli Palmowej towarzyszyła wystawa i kiermasz sztuki ludowej, kiermasz wydawnictw regionalnych, prezentacja gospodarstw agroturystycznych.

Na każdym kroku wyczuwalna była wyjątkowa atmosfera, rozmowy, zdjęcia palm, zdjęcia z osobami w strojach kurpiowskich. A dzisiaj jest dzień wyjątkowy, więc na każdym kroku można było spotkać odświętnie ubranych Kurpiów, Kurpianki.

Strój męski jest bardzo skromny i pozbawiony ozdób – czapka lub kapelusz, sukmana, lniana koszula, spodnie lniane, a na nogach buty z cholewami.

Kobiety za to świeciły blaskiem, wdziękiem, czarem w niesamowitych strojach. Kurpianki nosiły koszule z lnu,pięknie ozdobione haftem, czerwoną nicią, na niej gorset lub kaftan, spódnica. Spódnice są szerokie i sięgają prawie do kostek. Zakłada się na nie zapaski z pasiastych tkanin lub białego płótna z wstawkami z koronki szydełkowej lub w kolorowe hafty. Na nogach sznurowane buty skórzane, na niewielkim obcasie. Na szyi piękne, z kurpiowskiego bursztynu sznury korali, które sprawiają, że twarze jaśnieją, jak widok wschodzącego słońca. Oczy niczym dwa diamenty – piękne, lśniące oddające blask i świeżość ducha. Cudowna, radująca się twarz rozpromieniona tajemniczym uśmiechem przypomina kwiat kwitnącej róży.

Nakryciem głowy dziewcząt były czółka, a kobiet zamężnych chustki. Na ramiona zakładały duże chusty pełniące rolę odzieży wierzchniej.

Kiermasz obfitował w stoiska gastronomiczne, stoiska z pieczywem tradycyjnie wypiekanym, potrawami regionalnymi...

najpopularniejsze Kurpiowskie potrawy: fafernuchy, pampuchy, przygotiwka, rejbak, pieczona kaczka z jabłkami, kotlety z kaszy gryczanej, zupa kurpiowska, psiwo kozicowe, kartoflak, chleb z ziemniakami...