Blog

 

Kurpiowskie złoto.

Sierpień - miesiąc Maryjny, sierpień - miesiąc wielu, bo aż trzech świąt Maryjnych. Sierpień jest miesiącem pierwszych dojrzałych owoców, miesiącem żniw, nie bez przyczyny od dawna narzędzia żniwiarzy nasi dziadowie nazwali go sierpem, miesiącem dożynek i pielgrzymek. Miesiąc wielkiego skwaru, trudu, ale też wielkiej radości z plonów ziemi.

Na wsi hucznie są obchodzone dożynki – wieńce, święto plonów, połączone z obrzędami liturgicznymi, a później w barwnych korowodach z wieńcami ludność przemieszcza się na uroczystości gminne, na biesiadę z włodarzami władz gminnych, sejmiku, starostwa... nagroda jest wspólna za wykonaną pracę przy żniwach i zebranych plonach...

Kurpiowskie złoto – bursztynowe zagłębie w centrum Polski. Jeszcze w połowie XIX w. działało tu legalnie 140 kopalni, lecz mało kto o tym teraz pamięta. Kurpie nie tylko potrafili szukać bursztynu, a może przede wszystkim umieli go obrabiać. Kurpie trudniący się kopaniem bursztynu bezbłędnie rozpoznawali miejsca bursztynodajne. Wykorzystywano go nie tylko do celów leczniczych, ale takze ozdobnych. Na Kurpiach do dzisiaj stanowi powszechną i cenioną ozdobę kobiet. Dwa regiony w Polsce – Kaszuby i Kurpie, wprowadziły bursztyn do swojej kultury ludowej.

Bursztyn towarzyszył Kurpiom w życiu codziennym i od święta. Dla wielu był nie tylko źródłem dochodu, ale także pełnił funkcję pieniądza. Najcenniejsze i najokazalsze bryłki oddawano jako wiano dla córek. Musiały być to koniecznie wyroby miejscowych mistrzów, wykonane z lokalnego surowca. Jeżeli jednak rodziców panny młodej nie było stać na taki podarunek, to gości weselnych zachęcano śpiewem zbierając na ten cel:

A dajcież jej na burśtyny

coby miała śtery syny,

dajcie, dajcie, nie żałujcie,

choć rubelka ochsiarujcie...

Bursztyn był "czysty jek śćkło" i "brudny". Bursztyn na Kurpiach był powszechnie dostępny, mógł go wydobywać i poszukiwać każdy. W dawnych czasach bursztyn uważany był za kamień niezwykle tajemniczy. Być może przez was przywieziony bursztynowy wisiorek także skrywa w sobie niezwykłą moc... tajemniczą moc...